Small hardcover 'Art Noveau' journal of 160 lined pages.
Beautifully bound, the cover design reproduces an 1893 book binding crafted for a collection of Shakespeare's poems. Created in the heyday of the Art Nouveau movement, the design incorporates the movement's signature curves and motifs of nature.
Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium 120 gsm paper takes pen or pencil beautifully
- Lined paper is acid-free and of archival quality
- Attached elastic bookmark keeps your place or holds the journal closed
- Intricate cover design is embossed and embellished with iridescent highlights and gold foil
- Matching spine treatment and gilded-gold edging on the pages
- Slighter smaller than half an A4 page - good size to tuck into a bag
CONDITION
Brand new
DIMENSIONS
17.8 x 13 x 1.8 cm
(111038)
| SKU | 111038 |
| Barcode # | 9781441337740 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Retro Respection users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
