Hardcover 'Obsidian' journal of 160 lined pages. The cover design is inspired by a gold-tooled book binding from 17th-century France.
As someone who gets to handle some gorgeous antique books I am not impressed easily....but I highly rate the work of Peter Pauper Press, their journal range is a knock out.
Crisp writing pages provide plenty of space for personal reflections, sketching, or for recording favorite quotations or poems.
- Premium 120 gsm paper takes pen or pencil beautifully
- Lined paper is acid-free and of archival quality
- Ribbon bookmark to keep your place
- Intricate cover design is embossed and embellished with iridescent highlights and gold foil
- Matching spine treatment and gilded-gold edging on the pages
CONDITION
Brand new
DIMENSIONS
21 x 15.8 x 1.8 cm
(111040)
| SKU | 111040 |
| Barcode # | 9781441335999 |
| Brand | Peter Pauper Press |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.001242000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Retro Respection users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
